Kurs ortognatyczny

KURS ORTOGNATYCZNY

z wykorzystaniem preparatów głów ludzkich

Termin kursu: 8 września 2018

Komitet organizacyjny:

dr hab. n. med. Krzysztof Osmola

lek. dent. Maciej Okła

Komitet naukowy:

dr n.med Krzysztof Dowgierd  

dr n.med.  Doni Allecou

lek. med. Maciej Borowiec

 
SPRAWDŹ KURS

 

 

 


 

Poznań 23 kwietnia 2018 r.

 Koleżanki i Koledzy,

 
z przyjemnością informujemy, że grono Wykładowców IV Kongresu Towarzystwa Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chiurgii Stomatologicznej i Implantologii poszerzyło się o kolejnych prelegentów. Również Państwo zgłosiliście wiele  interesujących prezentacji. Pracuje nad nimi Komitet Naukowy. Jesteśmy więc pewni, że poziom naukowy Kongresu będzie satysfakcjonujący.
Zachęcamy, zwłaszcza młodszych Kolegów i Koleżanki, do uczestnictwa w Kursie Przedkongresowym Firmy Martin. To dobra okazja aby bezstresowo rozpocząć pracę z nowoczesnym systemem do zespoleń kości.
Przypominamy również o możliwości zdobycia nagrody ufundowanej przez Firmę Martin - jest to uczestnictwo w kilkudniowym specjalistycznym szkoleniu w zagranicznym ośrodku.
A najbardziej cieszy zapowiedź zacieśnienia współpracy naszego Towarzystwa z EACMFS w postaci organizacji szkoleń międzynarodowych!
 
Zapraszamy do Poznania
 
Komitet Organizacyjny IV Kongresu  

 

 

 


 

 

 

Szanowni Państwo,

 

zbliża się najtrudniejszy czas dla organizatorów naszego Kongresu. Trudno pogodzić interesy różnych stron i jednocześnie zaplanować interesujący program.

Myślę, że proponowane sesje dotyczące onkologii, traumatologii, ortognatyki i chirurgii szczękowej u dzieci oraz sesja dla zaprezentowania nowości w naszej specjalności pozwolą każdemu znaleźć platformę do wystąpienia.

 Dzięki uzyskanemu patronatowi EACMFS mamy interesujących wykładowców i coś dla młodych doktorantów i rezydentów – Nagrody Helene Matras Scholarship dla pierwszych autorów trzech najlepszych prezentacji!

Cały czas pracujemy nad Programem. Widoczne obecnie tytuły wystąpień są wstępnymi ustaleniami dalekimi od ostatecznego kształtu. Decydować będzie liczba zgłoszonych streszczeń.

 

Zwracam się proszę o aktywny udział w naszym wspólnym wydarzeniu oraz co jest przyziemne, ale niezbędne, do opłacania składek członkowskich.

 

Z pozdrowieniami

 

Krzysztof Osmola

 


 

Kurs chirurgii ortognatycznej

 

POZNAN LAB wraz z POLFACES organizuje kurs teoretyczno - praktyczny z chirurgii szczękowo - twarzowej na preparatach ludzkich nieutrwalonych 
pt.„Kurs ortognatyczny” zapraszamy Państwa do udziału w kursie w dniu 24.03.2018. 

Koszt uczestnictwa: 2 600 PLN
Rejestracja: www.poznanlab.pl

 

 


 

 

Koleżanki i Koledzy,

 

Zbliża się IV Kongres naszego Towarzystwa i XIV Czesko-Słowacko-Polskie Sympozjum Chirurgii Szczękowo-Twarzowej w Poznaniu.

 Mamy nadzieję, że zaproszeni goście zaprezentują najnowsze trendy w naszej specjalności. Przede wszystkim liczymy jednak na Waszą obecność i najciekawsze doniesienia naukowe z Waszych ośrodków. Młodzi naukowcy będą mogli zaprezentować swoje osiągnięcia i zdobyć  nagrodę, którą będzie udział w szkoleniu chirurgicznym.

Rok 2017 nie był łaskawy dla środowiska chirurgów szczękowych. Próba nawiązania rozmów dotyczących połączenia działalności różnych towarzystw została w ostatnim momencie zawieszona. Prowadziliśmy jednak intensywną działalność edukacyjną. Towarzystwo zorganizowało dwa interesujące kursy operacyjne na świeżych preparatach mrożonych.  Udział doświadczonych wykładowców zespołu Prof. dr hab. n. med. Jana Zapały i bardzo dobre warunki laboratoryjne spotkały się z uznaniem uczestników. W przygotowaniu tego onkologicznego szkolenia współpracowała firma Martin. Równie interesujący był kurs traumatologiczny złamań wyrostków kłykciowych żuchwy kierowany przez Prof. dr hab. n. med. Marcina Kozakiewicza i wsparty przez Firmę Medartis.

 Rok kongresowy zaczęliśmy również ciekawym spotkaniem szkoleniowym zorganizowanym w kooperacji klinik chirurgii szczękowo-twarzowej z Łodzi i Poznania i firmy Medartis. (wypowiedź prof. M. Kozakiewicza na facebook i strona kongresu)

W marcu zaplanowano kolejne szkolenie. Tym razem tematem będzie chirurgia ortognatyczna. Również to szkolenie zostanie przeprowadzone na preparatach mrożonych.

Liczymy na Państwa udział i Serdecznie zapraszamy do Poznania!

 

                                      Prezes

Polskiego Towarzystwa Chirurgii

     Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej,

             Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii

             dr hab. n. med. Krzysztof Osmola

 

 

 

 

 

 


 

Dr hab. n. med. Danuta Samolczyk - Wanyura          Danuta Samolczyk-Wanyura

 

Z żalem i smutkiem informujemy,

że w dniu 2 października 2017 roku zmarła koleżanka

Danuta Samolczyk-Wanyura,

prezes naszego Towarzystwa w latach 2014-2016.

 

 

Żegnamy człowieka szlachetnego, wiernego uniwersyteckim zasadom,

życzliwego, dostrzegającego potrzeby innych ludzi.

 

 

Składamy kondolencje Rodzinie i wszystkim,

których ta śmierć dotknęła osobiście

 

 

Zarząd PACMFS

 

 

 


 

 OPERACJE WĘZŁOWE SZYI

KURS Z WYKORZYSTANIEM NIEUTRWALONYCH PREPARATÓW ANATOMICZNYCH

13 LISTOPADA 2017

  

Informujemy, że w dniu 13.11.2017 w Poznaniu odbędzie się kolejny kurs doskonalący organizowany przez nasze Towarzystwo - "Operacje węzłowe szyi".

Szcegółowy program

Serdecznie zapraszamy do udziału.

Równocześnie informujemy, że w kolejnych miesiącach w tym samym ośrodku odbędą się kursy "Chirugia oczodołów" oraz "Chirurgia ortognatyczna". 

Szegółowe informacje przekażemy wkrótce.

Polfaces

  


 

Drodz koledzy,

Z przyjemnością możemy poinformować, że już od maja 2017 r. dostępna jest długo wyczekiwana pozycja książkowa na naszym rynku pt. Wybrane zagadnienia z onkologii głowy i szyi

pod redakcją prof. Jana Zapały oraz dr hab. med. Grażyny Wyszyńskiej-Pawelec.

Serdecznie polecamy i zapraszamy do zapoznania się z tą książką.

 

Wybrane zagadnienia z onkologii

Wybrane zagadnienia z onkologii głowy i szyi

Podręcznik dla lekarzy i studentów

red. Jan Zapała , red. Grażyna Wyszyńska-Pawelec

Początek formularza
Postęp, jaki dokonuje się w diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi, wymaga od lekarzy stałego śledzenia nowości dotyczących tej dziedziny medycyny.

Kierowany do rąk Państwa podręcznik zawiera aktualnie obowiązujące wytyczne zarówno Polskiego, jak i Europejskiego oraz Amerykańskiego Towarzystwa Onkologicznego. Mamy nadzieję, że wiedza, którą Państwu przekazujemy, ułatwi – szczególnie w trudnych przypadkach – wybranie optymalnego sposobu leczenia w zależności od stopnia zaawansowania klinicznego nowotworu i jego typu histologicznego. Pomoże również dobrać techniki rekonstrukcyjne odpowiednie do zakresu chirurgicznej resekcji i stanu ogólnego pacjenta, aby zapewnić zarówno radykalność operacji, co jest pierwszoplanowym celem chirurgii onkologicznej, jak tez akceptowalną pooperacyjną jakość życia: wygląd i podstawowe funkcje życiowe.

Książka jest bogatym źródłem wiedzy onkologicznej przeznaczonej dla studentów medycyny i kierunku lekarsko-dentystycznego, jak również specjalizujących się lekarzy. Stanowi zbiór własnych doświadczeń w leczeniu chorych z nowotworami głowy i szyi oraz wiedzy przekazanej nam przez naszych Nauczycieli.

Mimo że podręcznik nie omawia całości problemu onkologii głowy i szyi, jest wyjątkowy w piśmiennictwie polskim i godny polecenia.

Prof. zw. dr hab. n. med. Jan Zapała z zespołem

www.wuj.pl

 


 OSM18 mailing-600x220 01sp

Szanowni Państwo!

 

Zapraszamy do Poznania na IV Międzynarodowy Kongres Polskiego Towarzystwa Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii oraz XIV Czesko-Słowacko-Polskie Sympozjum Chirurgii Szczękowo-Twarzowej, które odbędą się 24 – 26 maja 2018 r.

 

Spotkanie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii, Oddział Kliniczny Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Katedrę i Klinikę Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

 

Wszystkie informacje oraz rejestracja dostępne są na stronie internetowej kongresu www.polfaces2018.pl


 

Szanowni Państwo,

z przyjemnością zapraszamy do podpoznańskiego Przeźmierowa gdzie 11.04.2017 r. w nowoczesnym ośrodku Poznań Lab odbędzie się Kurs traumatologiczny na preparatach mrożonych:

"Otwarta, stabilna osteosynteza złamań wyrostków kłykciowych żuchwy".

 

Program:

- Rejestracja uczestników

- Anatomia topograficzna okolicy gałęzi żuchwy i stawu skroniowo-żuchwowego

- Dostępy operacyjne do wyrostka kłykciowego

- Przerwa kawowa

- Metody zespalania odłamów

- Zajęcia praktyczne na głowach  mrożonych

1. dostęp przeduszny

- lunch

2. dostęp zażuchwowy

- Dyskusja i podsumowanie

 

Kierownictwo kursu:

prof. dr hab. n. med. Marcin Kozakiewicz

dr hab. n. med. Krzysztof Osmola

dr n. med. Marian T. Nowaczyk

 

asysta zabiegowa:

dr n. med. Dorota Bogdanowicz-Gapińska

lek. dent. Maciej Okła

lek. dent. Tomasz Zawadzki

 

Organizatorzy kursu:

Polskie Towarzystwo Chirurgii Czaszkowo -Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii z siedzibą w Poznaniu – Oddział Kliniczny Szczękowo-Twarzowej SPSK 2 ul. Przybyszewskiego 49

oraz

firma Medartis.

Cena kursu: 2300 zł

Data: 11-04-2017 r.

Miejsce: POZNAŃ LAB Instytut Medycyny Praktycznej Sp. z o.o. , ul. Leśna 42, 62-081 Przeźmierowo, Telefon: 506 777 636 

Formularzy zgłoszeniowy (pobierz) proszę przesłać na adres e-mail Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub wypełnić tutaj

Wpłaty należy dokonać na konto Bank PKO SA O/Warszawa ul.Nowogrodzka 50:

10 1240 6218 1111 0010 3962 2683

 


 

 

 

W dniu 23 marca 2016 r. w wieku 85 lat zmarł prof. dr. hab. n. med. Sylwester Kowalik

Kowalik Sylwester

 

Wspaniały Człowiek, wychowawca, lekarz i naukowiec.
Rektor Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie w latach 1984–1990.
Twórca zachodniopomorskiej szkoły chirurgii szczękowo-twarzowej.

 

Profesor Sylwester Kowalik był absolwentem Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie, gdzie uzyskał tytuł lekarza dentysty w 1953 roku, a sześć lat później tytuł lekarza. Tytuł specjalisty w zakresie otolaryngologii uzyskał w 1965 roku. Tytuł naukowy profesora otrzymał w 1983 roku.

 

Autor wybitnych dzieł naukowych i podręczników. Twórca nowoczesnego ośrodka chirurgii szczękowo-twarzowej na Pomorzu Zachodnim, promotor wielu doktoratów i habilitacji, 
a także wychowawca i nauczyciel wielu pokoleń chirurgów szczękowych.

 

Odznaczony m.in. Odznaką Gryfa Pomorskiego, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

 


 

 

 

Zapraszamy do udziału w kursach na preparatach nieutrwalonych:

Podstawy chirurgii ortognatycznej

kurs praktyczny na preparatach nieutrwalonych (cadaver workshop)

20 czerwca 2016 | Warszawa | Centrum Szkoleniowe CEMED

Organizator: Polskie Towarzystwo Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii.

Wykładowcy i instruktorzy:

dr n. med. Michał Szałwiński, dr n. med. Konrad Walerzak, dr Michał Zmorzyński, dr n. med. Zygmunt Stopa

 Zajęcia prowadzone w godzinach 8:50-18:30

 W programie:

wykłady

¡           Anatomia chirurgiczna części twarzowej czaszki

¡           Klasyfikacja wad gnatycznych i kwalifikacja do leczenia chirurgicznego

¡           Postawy planowania leczenia ortognatycznego

¡           Instrumentarium chirurgiczne i technika BSSO

¡           Instrumentarium chirurgiczne i technika osteotomii szczęki LeFort I

zajęcia praktyczne na preparatach nieutrwalonych (cadaver workshop)

¡            BSSO i zespolenie

¡            Osteotomia szczęki LeFort I i zespolenie

¡            Plastyka bródki

 

 Szczegółowe informacje i zgłoszenia na stronie http://www.cemed.pl/?event=ortognatyka

 


 

Chirurgia oczodołu

kurs praktyczny na preparatach nieutrwalonych (cadaver workshop)

21 czerwca 2016 | Warszawa | Centrum Szkoleniowe CEMED

 Organizator: Polskie Towarzystwo Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii.

 Wykładowcy:

prof. dr hab. n. med. Bogdan Ciszek, prof. dr hab.  n. med. Hubert Wanyura, dr n. med. Mariusz Kęcik, dr n. med. Zygmunt Stopa

 Zajęcia prowadzone w godzinach 8:50-18:00

 W programie:

wykłady

¡           Anatomia chirurgiczna oczodołu

¡           Dojścia chirurgiczne do oczodołu

zajęcia praktyczne na preparatach nieutrwalonych (cadaver workshop)

¡           Dwuścienna dekompresja oczodołu z dojścia przezspojówkowego

¡           Rekonstrukcja dna oczodołu

¡           Plastyka dróg łzowych

 

¡           Blepharoplastyka 

¡           Dekompresja oczodołu boczna 

¡           Egzenteracja oczodołu i rekonstrukcja płatem z mięśnia skroniowego 

 Szczegółowe informacje i zgłoszenia na stronie http://www.cemed.pl/?event=oczodol

Zalety kursów:

- ćwiczenia pod okiem instruktorów w parach (po 2 osoby przy jednym preparacie)

- zajęcia prowadzone przez wybitnych specjalistów

- ćwiczenia na cadaverach, czyli na materiale najlepiej oddającym anatomię pacjenta, bez obaw o konsekwencje ew. błędów

- kurs prowadzony w wyspecjalizowanym ośrodku, dostosowanym do realizacji szkoleń na nieutrwalonych preparatach ludzkich

- punkty edukacyjne.

 Biuro organizacyjne:

Centrum Edukacji Medycznej CEMED sp. z o.o.

01-876 Warszawa, ul. Broniewskiego 89

tel. 22 633 83 51, fax. 22 355 85 18

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

Wszelkie informacje można uzyskać pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. lub telefonicznie 501-312-496

 

Ilość miejsc na kursach jest ograniczona. O zakwalifikowaniu decyduje kolejność wpłat.

 

OPŁATY ZA UDZIAŁ W KURSACH:

 

  • 1900 zł - członkowie PACMFS w trakcie specjalizacji
  • 2200 zł - pozostali członkowie PACMFS
  • 2500 zł - lekarze nie będący członkami PACMFS

 

Dla uczestników biorących udział w 2 lub 3 kursach (w tym w kursie przedkongresowym „Artroskopia stawów skroniowo-żuchwowych”, 18.05.2016 r.) przewidziano zniżki. Informacja u organizatorów.

 

Kontakt do organizatorów:

 

Organizator

Partner

LOGO-OKO-POL-2012 przezroczyste_MINI

cemed logo

 

Kontakt w sprawach naukowych

 

Dr n. med. Zygmunt Stopa

Kierownik naukowy kursów

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

22 502 12 39

 

 

Kontakt dla uczestników, firm i w sprawach organizacyjnych

Karolina Sawczuk

Project Manager

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

501-312-496

 

 

 

Wielce Szanowni Państwo,jozefow

 Koleżanki i Koledzy,

 

    Serdecznie zapraszam do udziału wIII Kongresie
Polskiego Towarzystwa Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej,

Chirurgii Stomatologicznei Implantologii,
który odbędzie się
w dniach 18-20 maja 2016 r.
w Hot
elu Holiday Inn Warszawa Józefów.

    Zapraszając do Józefowa, mam nadzieję, że program naukowy nie zawiedzie Państwa oczekiwań, a spotkanie umożliwi także podtrzymanie kontaktów i zapisze się w Państwa pamięci. 

   Z wyrazami szacunku,

                                                     dr hab. med. Danuta Samolczyk-Wanyura 

Prezes Polskiego Towarzystwa
Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej,
Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii

REJESTRACJA

 


XXIII CONGRESS OF the European Association for Cranio Maxillofacial Surgery

 

EACMFS 2016

 

The 23rd Congress of the European Association for Cranio Maxillo-Facial Surgery
September 13th -16th, 2016, London, UK

 

http://2016.eacmfscongress.org/

 

 

 

We are delighted to be hosting the European Association for Cranio Maxillofacial Surgery Congress in the vibrant city of London from September 13th-16th, 2016. The Congress promises to feature oral and maxillofacial professionals from around the globe to provide you with unique access to the latest innovations and technological advances in our field. The programme will be focused on how technology is leading to innovative techniques within our specialty. We will be exploring in particular the advances in surgical techniques learnt from experience in conflict over the past 100 years, as we mark the centenary of The Great War.

 

 

 

See you in London, UK, on September 13th-16th, 2016.

 

To learn more, visit http://2016.eacmfscongress.org/

 

londyn kongres

DATE: 13-16 September 2016
LOCATION: London, United Kingdom
WEBSITE: http://eacmfscongress.org/

 


 

CHIRURGIA OCZODOŁÓW
Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe Polskiego Towarzystwa Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii

ołtarzew 1

W dniach od 29 do 30 maja 2015 roku
odbyło się w Ołtarzewie Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe
"Chirurgia oczodołów" Polskiego Towarzystwa Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii,którego tematem przewodnim było interdyscyplinarne spojrzenie na zagadnienia związane z chirurgicznym leczeniem patologii oczodołów.

Wykładowcami byli:
dr Włodzimierz Chmielewski, prof. Bogdan Ciszek, dr Magdalena Kochman, prof. Dariusz Kęcik, dr Mariusz Kęcik, dr Dorota Kiprian, dr Zygmunt Stopa, prof. Hubert Wanyura

Sympozjum Naukowo-Szkoleniowe było okazją do pogłębienia wiedzy i wymiany doświadczeń klinicznych oraz rozwijania kontaktów i współpracy między poszczególnym ośrodkami.

 


 

 

II Kongres Polskiego Towarzystwa Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii

II Kongres PACMFS

W dniach 20-22 marca 2014 r. w Krakowie, w ramach obchodów Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbył się II Kongres Polskiego Towarzystwa Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Stomatologicznej i Implantologii. Patronat honorowy Kongresu objął Rektor UJ Prof. dr hab. med. Wojciech Nowak oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa.

W Kongresie wzięło udział ponad 200 uczestników. W 7 sesjach  naukowych wygłoszono 60 prezentacji ustnych oraz przedstawiono 30 plakatów dotyczących onkologii głowy i szyi, chirurgii rekonstrukcyjnej, w tym rekonstrukcji mikrochirurgicznych, traumatologii i chirurgii ortognatycznej.

Sprawozdanie

 

 

 

Uroczyste odsłonięcie tablicy prof. Janusza Piekarczyka

prof piekarczyk tablica

Dnia 9 maja 2014r. w Klinice Chirurgii Czaszkowo-Szczękowo-Twarzowej, Chirurgii Jamy Ustnej i Implantologii WUM, odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej pamięci prof. Janusza Piekarczyka.  
 

Wspólnego odsłonięcia tablicy dokonali: Rektor prof. Marek Krawczyk,
Prorektor prof.
Renata Górska,  Dziekan prof.  Elżbieta Mierzwińska-Nastalska
dr Barbara  Siemińska-Piekarczyk i dr hab. Danuta Samolczyk- Wanyura.

 

 

Tablica ta jest świadectwem pamięci, a także wyrazem hołdu i szacunku, jaki żywimy dla tak wybitnej osobowości.

 

fot: Michał Teperek Dział Fotomedyczny WUM

 

 

 

XXII CONGRESS of the European Association for Cranio-Maxillo-Facial Surgery

 Prague 2014

23th-26th September 2014   
Prague, Czech Republic
President
Dr Daniel Hrusak